Komunikat Liturgiczny na przeżywanie czasu pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa.

„Nie lękajcie się , Bóg jest miłością , nie lękajcie się trwajmy mocni w wierze.”

Drodzy Bracia Kapłani, Najdroższe Siostry i Bracia w Chrystusie

Zbliżamy się do najważniejszych religijnych przeżyć roku liturgicznego. Już za kilka dni będziemy przeżywali Niedzielę Palmową, po której rozpocznie się czas bezpośredniego przeżywania Triduum Paschalnego oraz uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Tegoroczne przeżywanie tych wielkich tajemnic wiary, wpisze się z pewnością w naszą historię. Bowiem we wszystkich krajach objętych pandemią, liturgia będzie sprawowana przy pustych świątyniach, bez udziału wiernych.  Tak samo będzie również u nas.

Zachęcam Was Drodzy Bracia Kapłani, byście nie ograniczali swojego udziału w przeżywaniu uroczystości, tylko do udziału w liturgii sprawowanej z kaplicy biskupiej Najświętszego Sakramentu i transmitowanej na żywo, ale gdzie to jest możliwe , byście odprawiali liturgię w pełnym skupieniu duchowym, bez fizycznej obecności wiernych. Zachęcajmy Wiernych by duchowo łączyli się z nami , trwając na modlitwie w swoich domach i uczestnicząc w transmitowanej również dla nich liturgii z kaplicy biskupiej.

To inne przeżywanie najbliższych dni, uroczystego Triduum Sacrum oraz dnia zmartwychwstania Pańskiego, niech nie napełni nas lękiem i utratą nadziei. O ile bowiem, przeżywanie tych świętych dni w swojej zewnętrznej formie będzie różniło się od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez wszystkie lata naszego życia, o tyle w swoim duchowym przesłaniu i treści, będą niosły niezmiennie radośc płynącą z tajemnicy pustego grobu.

Nie lękajmy się więc, bo mimo okoliczności to będzie przecież czas, w którym świętować będziemy zwycięstwo naszego Boga nad cierpieniem i śmiercią. Czas zmartwychwstania Chrystusa , to chwile, które mówią, że ostatnie słowo w historii świata nie należy do złego ducha , ale do dobrego i miłosiernego Boga Ojca, który jest w niebie a którego wola w ostatecznym rozrachunku niechaj się wypełni.

Uczestnicząc w przeżywaniu całego piękna liturgii tych dni, manifestujmy naszą jedność w Panu. Drodzy bracia Kapłani, bądźmy filarami spokoju i nadziei dla Wiernych, którzy tak bardzo potrzebują ukojenia, potrzebują duchowej, ale i każdej innej pomocy.

W Wielki Czwartek nie przeżyjemy liturgii Mszy świętej Krzyżma, którą w tych wyjątkowych okolicznościach, przenosimy na uroczysty dzień Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września. W Wielki Czwartek zabraknie nam również w liturgii obrzędu umywania nóg, ale niech nie zabraknie postawy prawdziwej pokory , którą Drodzy Bracia Kapłani,  powinniśmy nosić w naszych sercach. Niech więc nie zabraknie gestu pokornego pojednania z tymi, z którymi na co dzień nasze relacje nie są w duchu Chrystusowym. To wy jako pierwsi, uczyńcie gest , na miarę gestu obmycia nóg, pochylając się w pokorze przed tymi, którzy oczekują naszej pasterskiej postawy miłości.  W tym dniu będziemy wszyscy duchowo zjednoczeni w celebracji Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w kaplicy biskupiej i transmitowanej na żywo o godzinie 20.00 .  Siostry i Bracia, nie zapominajcie w tych chwilach o nas, Waszych duszpasterzach, którzy starają się Was prowadzić każdego dnia do Pana Boga.

Wielki Piątek będziemy przeżywali równie boleśnie. Nie będzie nam dane podejść w geście adoracyjnym do krzyża, by ucałować ten znak naszego zbawienia. Dlatego Siostry i Bracia, przygotujcie w Waszych domach krzyże , zdejmijcie je z miejsc, gdzie wiszą na co dzień i ustawcie w centralnym miejscu , blisko waszego wirtualnego ołtarza , ekranu telewizora czy komputera, poprzez który będziecie brali czynny udział przeżywaniu tej niezwykłej liturgii Wielkiego Piątku. Zapraszam Was do licznego udziału w transmisji na żywo o godzinie 15.00 w Wielki Piątek z kaplicy Najświętszego Sakramentu , gdzie wspólnie przeżyjemy Drogę Krzyżową, a o godzinie 20.00 będziemy uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Piątku  – liturgii Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, liturgii symbolicznego hołdu  i adoracji krzyża świętego oraz ceremonii przeniesienia Pana do symbolicznego grobu.  Będziecie mogli na żywo adorować Pana wystawionego w grobie Pańskim do północy.  

W Liturgii Wielkiej Soboty zabraknie fizycznego pokropienia Waszych pokarmów na stół wielkanocny, ale nie zabraknie ich pobłogosławienia. Dlatego przygotujcie Wasze pokarmy , tak jak czynicie to każdego roku i miejcie ze sobą podczas uczestniczenia w wieczornej wielkosobotniej liturgii Wigilii Paschalnej. Po poświęceniu nowej wody również Wasze pokarmy zostaną pobłogosławione przeze mnie . Starajmy się wspólnie uczestniczyć w transmisji liturgii Wigilii Paschalnej i brać czynny udział w poszczególnych jej częściach , poprzez takie same zachowania do jakich przywykliśmy podczas przeżywania jej w świątyniach. Również i tego dnia zapraszam Was do uczestnictwa w transmisji na żywo w liturgii Wigilii Paschalnej o godzinie 20.00 .

W Niedzielę Wielkanocną,  proszę Was, by ta nadzwyczajna okoliczność przeżywania tych świąt stała się okazją do głębokiego odnowienia chrześcijańskiej tradycji pierwszych wieków. Dlatego po wspólnym przeżyciu w naszych domach, w gronie naszych najbliższych, transmitowanej na żywo z kaplicy biskupiej,  liturgii Eucharystycznej niedzieli Paschalnej o godzinie 9.00, zasiądźmy do tradycyjnego śniadania wielkanocnego.  Niech więc ojcowie czy matki w rodzinach , podczas modlitwy rozpoczynającej niedzielne świąteczne śniadanie ,  uczynią znak krzyża na czołach swoich dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Starajmy się przeżyć ten dzień w pełnej komunii rodzinnej, ale również przyjmując do swoich serc Pana Jezusa zmartwychwstałego w darze Komunii Świętej Duchowej.

Nie lękajcie się i nie smućcie. Nasz Pan jest z nami nawet w najtrudniejszych chwilach życia. Módlmy się z wiarą każdego dnia , prosząc Boga, aby jak najszybciej uwolnił nas od tych ciężkich doświadczeń. Byśmy jak najszybciej mogli na nowo spotykać się i przeżywać swoją religijność w naszych wspólnotach.

Pozdrawiam Was serdecznie i z serca błogosławię na to inne niż zwykle przeżywanie czasu Triduum   i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego .

Biskup Adam Rosiek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*