1 marca 2020 Pierwsza Niedziela Postna – Msza o godz. 14:30

Zapraszamy na Msza o godz. 14:30 w Kaplicy. 

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 4, 1-11) –
– Jezus przez czterdzieści dni pości i jest kuszony

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 4, 1-11)- Jezus przez czterdzieści dni pości i jest kuszony

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem».
Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”».

Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».
Odrzekł mu Jezus: «Ale napisane jest także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».
Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».
Wtedy opuścił Go diabeł, a oto przystąpili aniołowie i usługiwali Mu.

Rozważanie

Pustynia. Miejsce, na którym brakuje podstawowych środków i warunków do życia. Przebywanie na pustyni przez kilkanaście godzin, doprowadza do odwodnienia, omdlenia, a w ciągu następnych godzin do śmierci.

Odnosząc słowo „pustynia”do naszego życia, codziennego i duchowego, pomyślmy jakie panują w niej warunki i jakie są zagrożenia?.

Jeśli doświadczamy trudnych sytuacji w życiu i szukamy rozwiązań, lecz przez pewien okres czasu nie możemy sobie poradzić. Ponad to, odczuwamy zmęczenie sytuacją, barak nam pomysłu na poprawę i w ogóle jesteśmy już załamani. Tęsknimy za zmianą sytuacji i za spokojem, wówczas może pojawić się podpowiedź, jakiś pomysł.

Będzie dobrze, gdy rozeznamy z jakiego źródła jest podpowiedź, pomysł? Od kogo pochodzi?. Jak rozpoznać od kogo pochodzi? W takich sytuacjach pomocą staje się słowo: Słowo zapisane na kartkach Biblii; słowo człowieka, który jest nam bliski; słowo kogoś z rodziny lub słowo przeczytane.

Zwróćmy uwagę, że pokusy których doświadczał Jezus pozornie nie były czymś złym. Pokusa pierwsza – chleb, gdy był głodny. Pokusa druga – zdrowie i bezpieczeństwo, gdy było zagrożone. Trzecia pokusa – władza i bogactwo, gdy nie miał niczego przy sobie, ani pożywienia, ani bezpieczeństwa.

Podpowiedź z dobrego źródła nie oddala od Boga i nie wystawia Go na próbę oraz uznaje, że jedynym dobrem dla nas jest Bóg miłujący nas. Który pragnie każdego ocalić i przyjąć do grona świętych w niebie. Natomiast trudności, których doświadczamy i przeżywamy emocjonalnie nie trwają wiecznie. Być może są to tylko chwilowe pokusy, a zwycięstwo nad nimi uwolni nas od trwania w nich i od wpływu złego ducha. Każde nieuleganie pokusie jest zwycięstwem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*